Zastosowanie ładowarki teleskopowej w rolnictwie

Ładowarka teleskopowa jako urządzenie rolnicze 

transport siana za pomocą maszyny

Ładowarka teleskopowa to inaczej wózek specjalizowany, który posiada wymienny wysięg. Zastosowanie tych urządzeń jest bardzo szerokie w różnych dziedzinach. Dzięki rozwoju technologii ich praca i zastosowanie są prawie że nieograniczone. Świetnie radzą sobie z podnoszeniem ciężkiego ładunku, nawet do 20 ton i umieszczeniu go na wysokości kilkudziesięciu metrów. Praca z taką maszyną znaczcie zaoszczędzi nasz czas i wysiłek fizyczny.  

Głównym zadaniem ładowarki teleskopowej w rolnictwie jest załadunek i transport ładunku o dużych gabarytach. W rolnictwie najczęściej wykorzystywana jest maszyna wyposażona w przegubowy system skrętu, umożliwia to wykonanie skomplikowanych manewrów. Urządzenie cechuje się wymiennym osprzętem, dzięki czemu możemy zmienić funkcjonalność ładowarki teleskopowej.  

Ładowarka teleskopowa w pracy na roli 

Załadunek i rozładunek bel siana 

Bez użycia odpowiedniej maszyny, transport ciężkich bel z sianem jest bardzo czasochłonny. Z łatwością poradzi sobie tutaj ładowarka teleskopowa wyposażona w chwyta lub widły. Po założeniu odpowiedniego osprzętu urządzenie z łatwością załaduje ładunek i później go rozładuje w stodole czy też magazynie. Dodatkowo maszyna może jeździć po nierównym i rozkopanym terenie. 

ładowarka teleskopowa transportuje piasek

Transport nawozu 

Rolnicy w swoim gospodarstwie rolnym posiadają zwierzęta, dzięki którym mają naturalny nawóz. Trudnym zadaniem może być transport nawozu do miejsca docelowego. Obornik można załadować na rozrzutnik, ładowaczem typu cyklop, ale urządzenie teleskopowe też sobie z tym poradzi. Szczególnie kiedy dojazd do usypiska jest utrudniony i jest potrzebny zasięg o długim ramieniu, co właśnie charakteryzuje ładowarkę teleskopową. 

Przenoszenie materiałów i ładunków 

Często zdarza się, że musimy coś przetransportować w inne miejsce albo musimy dostarczyć coś np. do mechanika. Części do traktorów i ciągników są ogromne i nie obejdzie się bez pomocy maszyny. Ładowarka teleskopowa ma bardzo duży udźwig, może przenieść gabaryt nawet powyżej 20 ton. Dzięki dostosowaniu osprzętu w zależności co mamy przetransportować, ładowarka sprawdzi się w transporcie ciężkich betonowych płyt i sypkich materiałów np. pasz dla zwierząt.  

Prace wysokościowe 

opona ładowarki teleskopowej

Podczas prac wysokościowych sprawnie posłuży nam ładowarka teleskopowa. Prace związane z rolnictwem wiążą się także z naprawą i konserwacją budynków gospodarczych takich jak stodoła czy obora. Po zamontowaniu platformy, możemy dostać się np. na dach budynku, co ułatwi nam prace wysokościowe takie jak, wymianę dachówki czy czyszczenie rynny.  

Ładowarka teleskopowa to wszechstronne narzędzie, które może być wykorzystywane do wielu zadań w rolnictwie. Pomaga w załadunku i rozładunku, transporcie, pracach ziemnych, obsłudze hodowli, pracach ogrodowych, usługach dla sąsiadów, pracach budowlanych, czyszczeniu i konserwacji, zbiorach oraz pracach na wysokości. Dzięki temu, że jest w stanie wykonać wiele różnych zadań, ładowarka teleskopowa jest warta inwestycji dla rolników, którzy chcą zwiększyć efektywność swojej pracy i zwiększyć swoje zyski.

PYTANIA KURSANTÓW

Czy ładowarką teleskopową można jeździć po nierównym terenie?

Tak, ładowarka teleskopowa jest przystosowana do jazdy na nierównym i rozkopanym terenie.

Czy ładowarką teleskopową można transportować paszę dla zwierząt?

Tak, po zamontowaniu odpowiedniego osprzętu w ładowarce teleskopowej, możemy przetransportować paszę dla zwierząt i nie tylko.