ZGRZEWANIE ŚWIATŁOWODÓW

CZYM JEST ŚWIATŁOWÓD?

Światłowód, czyli przezroczysta zamknięta struktura z włókna szklanego przewodząca sygnały świetle służy do błyskawicznego przekazywania informacji z punktu A do punktu B. Technologia ta znajduje zastosowanie w branżach takich jak technika laserowa, optyka, czasem nawet używana jest do tworzenia dekoracji! Jednak najważniejszą dziedziną, która to niejako wprowadziła światłowody na salony jest telekomunikacja, a ściślej mówiąc- Internet. To jemu właśnie zawdzięczamy tak błyskawiczną w ostatnim czasie ekspansję technologii światłowodowej. Mimo, że sam wynalazek liczy sobie ponad 40 lat!

 

SPECYFIKACJA TECHNICZNA ŚWIATŁOWODÓW

W największym uproszczeniu można powiedzieć, że zasada działania światłowodu opiera się na wielokrotnym odbiciu modulowanej wiązki świetlnej wewnątrz przewodu. Dzięki temu światłowody nie emitują zewnętrznego pola magnetycznego, ciężko jest przechwycić transmitowany przezeń sygnał, podlegają małej stopie błędów nawet przy największej przepustowości. Promienie światła wewnątrz przewodu mogą podążać prostoliniowo, dla światłowodu skokowego lub krzywoliniowo – dla grandientowego.

 

SPAWANIE ŚWIATŁOWODÓW- PODSTAWY

W odróżnieniu od większości klasycznych metod spawalniczych, spawanie światłowodów następuje bez użycia dodatkowych elementów łączących. Na obecną chwilę wyróżnia się dwie metody łączenia:

  • Spawanie termiczne
  • Spawanie mechaniczne

Spawarka światłowodowaSpawanie termiczne światłowodów polega na doprowadzenia końców przewodu do topnienia za pomocą spawarki światłowodowej, a konkretniej – znajdujących się wewnątrz elektrod.  Następnie zgrzane końce zostają dociśnięte i uformowany zostaje spaw. Powtórnie podgrzany celem usunięcia potencjalnych naprężeń . Aby jednak móc to zrobić należy najpierw usunąć warstwę ochronną za pomocą urządzenia zwanego stipperem, a następnie oczyścić przewód alkoholem. Ten proces nazywamy preparatyką. Ceny spawarek światłowodowych wahają się w granicach 6000 – 9000 zł.

Spawanie mechaniczne, natomiast, odbywa się za pośrednictwem obudów z tworzywa sztucznego pozycjonujących włókna światłowodów względem siebie, kompensując przy tym nierówności. Spawy najlepiej umieścić w puszkach lub mufach światłowodowych, a przed połączeniem wiązek, warto sprawdzić złącza wizualnym lokalizatorem uszkodzeń. Koniecznie należy sprawdzić długości uciętego włókna względem specyfikacji spawarki lub spawu mechanicznego. Każda metoda łączenia wymaga stosowania odpowiednich odcinków. Niedostosowanie się do wymaganej długości uciętego włókna w danej metodzie łączenia spowoduje powstanie silnego tłumienia, które ograniczy lub uniemożliwi transmisję sygnału.

 

POZYCJONOWANIE WŁÓKIEN

Stripper Wyróżnia się dwa sposoby pozycjonowania włókien:

  • Do rdzenia

Urządzenie dokonując serii powiększeń szuka rdzeni obu włókien, a następnie przy pomocy wbudowanych silników pozycjonuje włókna tak, aby oba rdzenie znalazły się idealnie naprzeciw siebie. Metoda ta jest najlepszą w punktu widzenia parametrów otrzymywanego spawu, jak również gwarantuje poprawność połączenia w sytuacji, gdy spawamy włókna różnych producentów lub gdy nie są one idealne (rdzeń przesunięty względem środka włókna). Spawarki tego typu powinny być używane w instalacjach obejmujących duże sieci operatorskie.

  • Do płaszcza

Metoda pozycjonowania bazująca na wzajemnym ułożeniu włókien do płaszcza sprawdzi się znakomicie w instalacjach, w których tor transmisyjny liczyć będzie nie więcej niż kilka spawów. Nie oznacza to, że połączenia wykonane urządzeniami bazującymi na tej technice będą zawsze gorsze. W zdecydowanej większości sytuacji spawanie do płaszcza owocować będzie wynikami bardzo zbliżonymi do spawania do rdzenia rzeczywistego. spawarki z pozycjonowaniem do płaszcza z powodzeniem mogą byś stosowane w instalacjach FTTH, w których zgodnie z normami tłumienie toru budynkowego nie może przekroczyć 1,2 dB, jak również ze wszystkich sieciach światłowodowych, w których na trasie urządzenie – urządzenie realizowanych jest nie więcej niż kilka spawów. Mogą to być sieci LAN, sieci CCTV, czy kilkukilometrowe połączenia punkt – punkt.