Szkolenia z napełniania zbiorników przenośnych

uprawnienia UDT

Osoby, które są odpowiedzialne za konserwacje i napełnianie zbiorników przenośnych gazami skroplonymi, sprężonymi i rozpuszczonymi muszą posiadać odpowiednie do tego kwalifikacje i uprawnienia. W związku z tym, w naszej ofercie mogą Państwo znaleźć kursy z napełniania oraz obsługi zbiorników przenośnych.  

Szkolenie ma na celu przygotować w teorii jak i w praktyce do samodzielnej obsługi  zbiorników.  

Jak wygląda szkolenie? 

Część teoretyczna poświęcona jest budowie sprzętu, dozorowi technicznemu, a także napełnianiu zbiorników zgodnie z wytycznymi BHP. W części praktycznej kursanci w praktyce wykorzystują zdobytą wiedzę. Po zakońonym kursie uczestnicy są przygotowani również do egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego. Posiadamy świetnie wykfalifikowanych i doświadczonych instruktorów, którzy zawsze służą jakąkolwiek pomocą i są dyspozycyjni. Udostępniamy również wiele materiałów szkoleniowych, które pomagają w skutecznym przyswojeniu zdobytych informacji. Do kursantów podchodzimy indywidualnie, a terminy i zakres kursu jest dostosowany do ich potrzeb.  

Aby wziąć udział w szkoleniu należy spełniać następujące wymagania:  

 • ukończyć 18 lat,  
 • posiadać minimum wykształcenie podstawowe, 
 • nie posiadać żadnych przeciwskazań zdrowotnych.  

Ile kosztuje kurs? 

Cena za szkolenia ustalana jest indywidualnie w zależności od ilości osób, dla większy grup jest możliwość atrakcyjnych rabatów. Szczegółowe informacje dotyczące kursu znajdą państwo na naszej stronie. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o skontaktowanie się z nami. 

zbiorniki przenośne

Co to są zbiorniki przenośne? 

Za zbiorniki przenośne w rozumieniu przepisów uważa się zbiorniki, które zmieniają swe miejsce w czasie między napełnieniem a opróżnieniem oraz zbiorniki pojazdowe. Do zbiorników przenośnych zaliczamy między innymi: 

 • zbiornik gaśniczy,  
 • butę aparatu oddechowego,  
 • butlę aparatu do nurkowania, 
 • zbiornik urządzenia specjalnego.  

Poniżej przedstawiamy krótkie opisy poszczególnych zbiorników. 

Zbiorniki gaśnic 

Jest to urządzenie, zazwyczaj przenośnie służące do gaszenia pożarów. Małe gaśnice są używane w samochodach, większe w obiektach użyteczności publicznej i przemysłowych. Gaśnica jest podstawowym narzędziem w przypadku pożarów. Jest to przenośna lub przewoźna czerwona butla z rurką lub dyszą, przez którą wypuszczany jest środek gaśniczy. Charakteryzują się niewielkim ciężarem i łatwością użycia. Dzięki temu każdy może używać tego sprzętu, nawet osoby bez doświadczenia. W zależności od zastosowania i rodzaju obiektu chronionego można wyróżnić kilka typów zbiorników gaśnic: 

aparat oddechowy
 • Proszkowa – środkiem gaśniczym jest proszek, wyrzucany przy pomocy sprężonego gazu (powietrze, azot, dwutlenek węgla) pod ciśnieniem 16atm. Posiada zastosowanie do ciał stałych, cieczy i gazów; gaśnica będzie przydatna przy większych pożarach oraz przy małych źródłach ognia; składa się z cylindra, w którym umieszczony jest gaz. Możliwość pracy wynosi od -40°C do +50°C ; gaśnice należy ładować raz na 5 lat. 
 • Pianowa – środkiem gaśniczym jest piana, która powstała z koncentratu środka pianotwórczego i wody, wyrzucana jest pod wpływem sprężonego gazu. Stosuje się ją przy gaszeniu ciał stałych pochodzenia organicznego, cieczy palnych, olejów i tłuszczów. 
 • Śniegowa – gaśnica wypełniona jest ciekłym dwutlenkiem węgla, który po otwarciu rozpręża się, a jego temperatura wynosi –80°C , na powierzchni tworzy postać suchego lodu i nie pozostawia po sobie śladów. Gaśnica składa się z grubościennej butli, elastycznego węża i tuby, zazwyczaj stosuje się ją przy gaszeniu cieczy palnych; 
 • Mgłowa – środkiem gaśniczym jest mgła wodna, czyli woda demineralizowana. Główną zaletą tego typu gaśnicy jest brak zniszczeń mienia, gaśnice znajdują zastosowanie w hotelach, magazynach, garażach, sklepach itp. 

Butle aparatu oddechowego 

Aparat oddechowy jest to sprzęt ochrony osobistej, które stosuje się w sytuacji zagrożenia powietrznego środowiska. Można wyróżnić dwa typy sprzętów ochronnych: sprzęt izolujący, który posiada własne zaopatrzenie w tlen lub powietrze oraz sprzęty, do których powietrze doprowadzone jest z zewnątrz. Ważnym elementem sprzętu ochronnego jest butla ze sprężonym powietrzem. Możemy wyróżnić dwa typy butli:     

Typ Definicja 
Stalowe stosuje się jako uzupełnienie wyposażenia powietrznego, używane są jako pojemnik na standardową mieszankę powietrza o dopuszczalnym ciśnieniu roboczym 300 barów; są wykonane z ze stali chromowo-niklowo-molibdenowej i ważą około 10 kg 
Kompozytowa stosuje się z aparatami oddechowymi o otwartym obiegu, wykonane z włókna węglowego, szklanego lub żywicy epoksydowej, wkład wykonany z aluminium 

Butle do nurkowania 

Butla do nurkowania jest to jeden z głównych elementów wyposażenia nurka i stanowi podstawowy element każdego zestawu oddechowego. Jest to zbiornik, który ma za zadanie przechowywać sprężony gaz. Przeważnie butle takie wytwarza się ze stali lub aluminium. Stalowe butle świetnie sprawdzą się podczas nurkowania w wodach słodkich. W porównaniu do butli aluminiowych są one lżejsze i bardziej równomiernie wyważone. Niestety butle stalowe bardzo szybko korodują i są bardziej podatne na rdzewienie, zwłaszcza w wodzie morskiej. Nurkując w wodach słonych lepszym rozwiązaniem będzie butla aluminiowa. Jest ona bardziej odporna na rdzewienie, a słona woda nie jest aż tak szkodliwa. Każda butla posiada szyjkę, kielich, płaszcz i dno. Szyjka jest umiejscowiona na górze butli i właśnie tam znajduje się zawór. Na kielichu znajdują się wszelkie informacje związane z danym rodzajem butli. Dno wykonane jest z najgrubszej warstwy materiału, stalowe butle najczęściej mają okrągłe dno, dzięki czemu można je postawić.  Butle do nurkowania posiadają różne ciśnienie pracy, od 150 at do 300 at oraz mają różną pojemność od 1 L do 18 L.  

Serdecznie zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty! 

UNO operator

Zobacz także: