Obsługa zwyżek nożycowych – kurs dla operatorów

Podnośniki nożycowe - urządzenia objęte dozorem technicznym UDT, wymagające posiadania uprawnieńKurs na podnośnik nożycowy kompleksowo przygotowuje do pracy w zawodzie operatora. Przede wszystkim ułatwia zdanie egzaminu UDT niezbędnego do otrzymania uprawnień. Program zajęć jest elastyczny i został stworzony z myślą zarówno o osobach bez doświadczenia, jak i tych, które chcą uzupełnić kwalifikacje. Zapewnia przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne.

Szkolenia przygotowujące do egzaminów UDT

Uprawnienia przyznawane przez UDT umożliwiają wykonywanie prac na wszystkich rodzajach podestów objętych dozorem technicznym. W przypadku podestów przejezdnych (w tym podnośników nożycowych) uprawnienia te są przyznawane na 5 lat.

Program kursu na podnośniki nożycowe został zaprojektowany pod kątem przygotowania do egzaminu. W zakresie teoretycznym i praktycznym szkolenia (UDT przeprowadza egzamin właśnie w takiej formie) znalazły się m.in.:

  • Informacje na temat budowy maszyn, bezpiecznej obsługi, korzystania z instrukcji
  • Zasady eksploatacji
  • Dozór techniczny urządzeń
  • Praktyczne ćwiczenia z obsługi podestów nożycowych

Szczegóły kursu na zwyżki (cena, liczba godzin, miejsce szkolenia) są ustalane w drodze indywidualnego kontaktu z klientem. Ośrodek organizuje szkolenia otwarte, w których może wziąć udział każdy zainteresowany, oraz zamknięte – w tym przypadku biorą w nim udział tylko pracownicy zatrudnieni w danej firmie.

W zajęciach mogą brać udział także osoby bez wcześniejszego doświadczenia w obsłudze podnośników nożycowych. W ich przypadku czas trwania kursu jest dłuższy, ale otrzymują oni pełną wiedzę niezbędną do zaliczenia egzaminu UDT. Osoby posiadające doświadczenie mogą wziąć udział w skróconej wersji szkolenia, aby uzupełnić potrzebne informacje. Dla takich osób dostępne są także zajęcia online.

Uprawnienia na podnośniki – możliwości zatrudnienia

Ukończone szkolenie i zdobyte uprawnienia UDT pozwalają na szybkie znalezienie zatrudnienia w zawodzie. Operatorzy zwyżek są poszukiwani między innymi w:

  • Firmach budowlanych i remontowych
  • Zakładach energetycznych – w zespołach zajmujących się naprawą i wymianą oświetlenia
  • Firmach zajmujących się konserwacją zabytków, myciem powierzchni szklanych w budynkach
  • Zakładach posiadających własne magazyny wysokiego składowania oraz hale fabryczne
  • Firmach reklamowych – przy pracach związanych z montażem banerów i billboardów, a także przy budowie stoisk na targach

Inwestując we własny sprzęt, można także świadczyć usługi wynajmu podnośników i wykonywać prace na własny rachunek.

Obsługa podnośników nożycowych wymaga posiadania uprawnień potwierdzonych przez UDT

Zobacz także: