Szkolenie na operatora wózków widłowych

operator rozmawia z kierownikiem

Ośrodek Szkolenia Operatorów jest firmą z wieloletnim stażem szkoleniowym oraz doświadczeniem zawodowym. W naszej ofercie znajdują się nie tylko kursy na wózki widłowe ale i szkolenia na różnego rodzaju podesty ruchome przejezdne, suwnice, ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe, kursy HDS. Zapewniamy wysoko wykwalifikowaną kadrę, kompleksowe szkolenie obejmujące zarówno zakres wiedzy teoretycznej jak i praktycznej.  

Świadczymy profesjonalne usługi, dbając o pozytywne wyniki końcowe naszych klientów, a także przyjazną atmosferę. 

Program nauczania 

Szkolenia przebiegają w dwóch trybach: zdalnym i stacjonarnym. Zdalnie odbywają się wykłady poprzez webinary, czyli transmisje audio–wideo w czasie rzeczywistym, gdzie nasi wykładowcy dostarczają wszystkich potrzebnych informacji z zakresu teorii. Uczestnicy kursu otrzymują wiedzę dotyczącą budowy używanego sprzętu, zasad BHP, umiejętności prawidłowej obsługi od strony teorii, przeprowadzania diagnoz i konserwacji sprzętu, a także przepisów UDT. Stacjonarnie, w bazie technicznej naszego ośrodka, odbywają się ćwiczenia pod ścisłym nadzorem szkoleniowców. Praktykę szkoleniową dopełnia profesjonalny sprzęt, spełniający wszelkie wymogi bezpieczeństwa, którego obsługi będziemy uczyć na zajęciach. Uczestnicy kursu uczą się przygotowywania urządzenia do pracy, przestrzegania procedur bezpieczeństwa oraz prawidłowej obsługi sprzętu. 

Nasze wymagania 

Ukończone 18 lat, co najmniej wykształcenie podstawowe, brak przeciwwskazań do pracy na stanowisku.

Kategorie uprawnień

Maszyny ze względu na swoje oddzielne cechy – elementy konstrukcyjne, a także możliwe funkcje – podlegają rozróżnieniu na kategorie. 

Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą, podnoszoną wraz z ładunkiem, ważność uprawnień wynosi 5 lat. 

praca w fabryce

Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem, ważność uprawnień wynosi 10 lat.

Uczestnik w grupie 

W OSO kursanci przypisywani są do grupy w zależności od uzyskanego wyniku na teście kompetencji, odbywającym się na początku kursu. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić naszym klientom miarodajny wymiar kształcenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie lepiej dopasować program nauczania oraz zwrócić większą uwagę na poszczególne kwestie, ważniejsze dla konkretnej grupy. Także atmosfera i możliwość rozwoju są bardziej optymalne dla każdego uczestnika. Co więcej, wszystkim naszym kursantom zapewniamy dodatkowe materiały w postaci krótkich testów tematycznych – umożliwia to powtórzenie i utrwalenie potrzebnej wiedzy do zaliczenia końcowego egzaminu UDT. 

Zastosowanie wózków widłowych 

Ze względu na model wózków możemy wyróżnić różne ich zastosowania, od gospodarowania trudnodostępnych przestrzeni, po pracę w nieprzystępnych warunkach (np. w chłodni). Jednym z nich, którego dotyczy nasze szkolenie, jest wózek widłowy jezdniowy, który służy do przewożenia towarów, rozładunku i załadunku, dlatego często spotkamy go zarówno w dużych, jak i mniejszych firmach. Zajmuje się dostarczaniem produktu z magazynu na sklep, ale i też pomaga przy rozładunku czy załadunku bagaży.  

Wózki widłowe są powszechnie używane w wielu gałęziach gospodarki, dlatego zdobycie na nie uprawnień bardzo poszerza nasze kompetencje i umacnia naszą pozycję na rynku pracy. Podczas organizacji magazynu oraz prowadzenia sprawnej i ciągłej wymiany ładunków od punktu a do punktu b, pracodawcy wymagają już od swoich pracowników posiadania uprawnień świadczących o ich umiejętnościach operowania wózkiem widłowym.  

eksploatacja maszyny

Egzamin UDT  

OSO reprezentuje swoich klientów w kontaktach z Urzędem Dozoru Technicznego, pośredniczymy także w organizacji końcowego egzaminu, kwalifikującego uczestników do otrzymania uprawnień na wózki widłowe. Egzamin odbywa się przed komisją UDT, która ocenia rezultaty uczestników szkolenia, są to ich odpowiedzi z części teoretycznej egzaminu, tj. testu pytań zamkniętych, oraz z części praktycznej, czyli odpowiedzi ustnej prowadzonej przez egzaminatora przy urządzeniu oraz jego obsługa. Uprawnienia operatora wózków widłowych otrzymają osoby, które uzyskały pozytywny wynik z obydwu części egzaminu. 

Przed egzaminem 

Aby zdobyć uprawnienia, nasi szkoleniowcy będą dostarczać kursantom potrzebne materiały, które zaznajomią uczestników szkolenia między innymi z budową wózka widłowego, która jest kluczowa do bezpiecznej pracy i prawidłową obsługą urządzenia. Tak jak wspominaliśmy, w przypadku wystąpienia trudności u kursanta z zapamiętaniem i utrwaleniem wiedzy, otrzyma on potrzebne (dodatkowe) materiały w formie testów sprawdzających i utrwalających wiedzę. Gdyby pojawiły się bardziej złożone zagadnienia, nasi szkoleniowcy z chęcią odpowiedzą na każde pytanie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i zapewnić państwu komfort skonkretyzowanej wiedzy teoretycznej, potrzebnej do zaliczenia egzaminu pisemnego UDT.  

urządzenia stoją w magazynie

W dalszej części skupimy się na nauce uczestników szkolenia czynności, które powinien obowiązkowo znać i wykonywać każdy operator przed rozpoczęciem jak i po zakończeniu swojej pracy. Otrzymają również Państwo niezbędną wiedzę do sprawnej obsługi urządzenia. Oprócz uzyskania pozytywnego wyniku na egzaminie, mamy na celu dostarczenie uczestnikom niezbędnej wiedzy z zakresu BHP. Zdrowie i bezpieczeństwo nasze własne, jak i innych pracowników w magazynie, jest priorytetowe. Egzamin praktyczny będzie sprawdzał nie tylko umiejętności obsługi urządzenia, ale i wiedzę dotyczącą przewozu ładunków, znajomość dozoru technicznego, zasady wymiany butli gazowych, czyli wszystkich elementów wpływających na ergonomię i bezpieczeństwo pracy. OSO zapewnia Państwu całą tę kompleksową wiedzę, jak i ćwiczenia praktyczne pod nadzorem szkoleniowca. 

Nasze ceny 

OSO charakteryzuje się przystępnymi i atrakcyjnymi cenami na tle innych ośrodków szkoleniowych a ceny ustalamy indywidualnie . Zapisy na szkolenia prowadzimy w wielu oddziałach położonych na terenie całej Polski. Na życzenie klienta  możemy przeprowadzić szkolenie w jego siedzibie.  

Po więcej informacji z zakresu organizacji prosimy zajrzeć do zakładki FAQ na naszej stronie. W OSO jesteśmy chętni do wysłuchania potrzeb naszego klienta, dlatego prosimy kontaktować się z nami w razie wszelkich pytań drogą telefoniczną. Serdecznie zapraszamy.

kurs na wózki widłowe

Zobacz także: