Kurs na wózki widłowe

Kurs na wózki widłowe

Wózki widłowe to urządzenia wykorzystywane w wielu różnych gałęziach przemysłu. Można je znaleźć nie tylko na halach czy w magazynach, ale mają także swoje miejsce w gospodarstwach rolnych czy budownictwie. W Polsce kwalifikują się one do urządzeń objętych dozorem technicznym. Wobec tego, aby operować wózkiem widłowym trzeba najpierw zdobyć odpowiednie kompetencje. Nasza firma regularnie organizuje szkolenia stwarzające możliwość uzyskania odpowiednich pozwoleń do obsługi wózków widłowych. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy, zanim podejmie się decyzje co do rozpoczęcia kursu.

Jakie są kategorie uprawnień?

Pozwolenia na wózki widłowe dzielą się na trzy różne kategorie:

I WJO

I WJO to najbardziej popularna kategoria, która łączy w sobie wszystkie pozwolenia gwarantowane przez pozostałe dwie. Ukończenie kursu I WJO i zaliczenie egzaminu zapewnia uprawnienia na okres 5 lat. Posiadacz takich uprawnień może prowadzić wszystkie wózki widłowe, w tym także wszystkie wózki specjalizowane. Kurs na kategorię I WJO jest trudniejszy i obszerniejszy od pozostałych, warto jednak poświęcić na niego czas. Ukończenie kursu I WJO oraz sukces na egzaminie zapewniają uprawnienia do pracy w zawodzie operatora wózka widłowego w każdej kategorii.

II WJO

Ta kategoria uprawnień pozwala na prowadzenie wózków widłowych jezdnych, jednak bez wózków specjalizowanych. Osoba, która ukończyła kurs zapewniający uprawnienia II WJO, może prowadzić wszystkie standardowe wózki jezdne, niezależnie od rodzaju napędu czy maksymalnego zasięgu wideł. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu końcowego uzyskuje się pozwolenie ważne przez 10 lat.

III WJO

W ramach trzeciej kategorii nadawane są uprawnienia do prowadzenia jedynie takich wózków widłowych, które prowadzone są przed operatorem. Zalicza się do tego wózki jezdniowe podnośnikowe i prowadzone. Z uwagi na tak wąski zakres uprawnień, jakie zapewnia, ta kategoria jest wybierana najrzadziej ze wszystkich. Mimo to w niektórych, zwłaszcza mniejszych, magazynach są to jedyne wózki widłowe, jakie mogą tam być wykorzystywane. Dlatego, jeśli twoja firma nie zajmuje tak dużej powierzchni, warto rozważyć poszerzenie swoich kompetencji bądź kompetencji Twoich pracowników o tego typu pozwolenie. Pozwolenia III WJO są ważne przez 10 lat.

Nasza firma prowadzi szkolenia we wszystkich trzech kategoriach pozwoleń, także każdy, kto chce poszerzyć swoje kompetencje o uprawnienia do obsługiwania wózków widłowych, znajdzie u nas ofertę dla siebie.

Co wyróżnia firmę OSO?

Nasza firma charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego klienta. Nasi konsultanci ds. szkoleń zapewniają obsługę klienta na najwyższym poziomie. Dla klientów indywidualnych możemy zaoferować udział w naszych kursach otwartych na wózki widłowe. Są one organizowane regularnie i dostępne dla każdego. Dla osób chętnych zapisać swoich pracowników na szkolenie grupowe firma OSO proponuje indywidualne pakiety cenowe. Wysokość rabatu zależy między innymi od kategorii szkolenia, liczby osób czy poziomu doświadczenia kursantów. Dzięki naszemu doświadczeniu w obszarze organizacji szkoleń, możesz mieć pewność, że Ty lub Twoi pracownicy zawsze otrzymacie szkolenie na najwyższym poziomie. Jest to ważne ze względu na to, aby praca przebiegała sprawnie i bezpiecznie. Nasi szkoleniowcy to doświadczona kadra kształcąca na wysokim poziomie. Jesteśmy gotowi przeszkolić każdego, niezależnie od poziomu posiadanego doświadczenia w pracy z wózkami widłowymi.

Aby wziąć udział w kursie na wózki widłowe prowadzonym w firmie OSO, należy spełniać następujące wymagania:

 • Ukończone 18 lat
 • Wykształcenie przynajmniej podstawowe
 • Brak przeciwwskazań medycznych do wykonywania zawodu operatora wózków widłowych

Każdy, kto spełnia wszystkie powyższe warunki, może skorzystać z oferty firmy OSO, aby poszerzyć swoje kompetencje o umiejętność prowadzenia wózków widłowych.

Jak wygląda szkolenie na wózki widłowe?

Podobnie jak reszta kursów w firmie OSO, kurs na wózki widłowe składa się z części praktycznej i teoretycznej. Część teoretyczna dotyczy następujących zagadnień:

 • rodzaje i konstrukcja wózków widłowych,
 • czynności operatora przed i po zakończeniu pracy,
 • czynności operatora podczas pracy,
 • wiadomości dotyczące przewożenia ładunków (rodzaj ładunków, maksymalne obciążenie itp.),
 • dozór techniczny wózka widłowego,
 • zasady wymiany butli w silnikach z napędem na gaz.

Poza częścią teoretyczną kurs zawiera także szkolenie praktyczne. Zajęcia praktyczne odbywają się na maszynach specjalnie przeznaczonych do celów szkoleniowych.

Kurs kończy się egzaminem przed Komisją Egzaminacyjną powołaną przy Urzędzie Dozoru Technicznego. Zaliczenie egzaminu zapewnia kursantowi uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych w wybranej przez niego kategorii.

Gdzie odbywają się szkolenia?

Główna siedziba firmy OSO znajduje się w Warszawie. Posiadamy także filie w innych miastach Polski, gdzie również organizowane są szkolenia. Dodatkowo jesteśmy w stanie dojechać do klientów i zorganizować szkolenia u nich w firmie, jeśli pozwalają na to warunki. W zależności od indywidualnych potrzeb klientów jest też możliwość przeprowadzenia części teoretycznej kursu na wózki widłowe w formie online.

Część praktyczna odbywa się co do zasady w jednej z naszych placówek, gdzie kursanci pod okiem doświadczonych szkoleniowców mogą przećwiczyć nabytą wiedzę pod okiem naszej kadry.

Firma OSO oferuje również szeroki wybór możliwych terminów szkoleń. Poza standardowymi szkoleniami w godzinach pracy, osoby, które chciałyby poszerzyć swoje kompetencje zawodowe o umiejętności prowadzenia wózków widłowych, mogą skontaktować się z naszymi konsultantami w sprawie szkoleń weekendowych lub wieczorowych. Tego typu terminy są szczególnie dogodne do osób uczących się lub pracujących na etacie. Nasi konsultanci są gotowi przygotować dla każdego indywidualną ofertę dopasowaną do jego potrzeb.

Co obejmuje cena kursu na wózki widłowe?

Cena szkolenia obejmuje kurs w pełnym wymiarze godzinowym w zależności od wybranych uprawnień. W skład każdego kursu na wózki widłowe chodzą wykłady teoretyczne i zajęcia praktyczne. Poza przekazywaną wiedzą, firma OSO oferuje również swoim kursantom – w ramach każdego szkolenia – dostęp do szeregu udogodnień, takich jak:

 • Platforma online, zawierająca pełen zakres materiałów szkoleniowych mających na celu pomóc kursantom przygotować się do egzaminu na wózki widłowe
 • Suplement ukończenia szkolenia (za dodatkową opłatą możliwe jest także indywidualne przygotowanie certyfikatu ze zdjęciem, potrzebnego do pracy w niektórych krajach)
 • Dostęp do sprzętu potrzebnego podczas zajęć praktycznych
 • Dodatkowy poczęstunek dla osób biorących udział w kursie na wózki widłowe (kawa, herbata, ciastka)
 • Organizacja i przeprowadzenie egzaminu końcowego przed zewnętrzną Komisją Egzaminacyjną

Dodatkowo firma OSO oferuję również pomoc w zorganizowaniu zakwaterowania dla pracowników firm, którzy będą dojeżdżać do naszych oddziałów na szkolenie.

Nasza firma gotowa jest przygotować atrakcyjną ofertę w konkurencyjnej cenie każdemu, kto potrzebuje kursu dla siebie lub swoich pracowników. Nasi konsultanci przygotują satysfakcjonującą ofertę także dla Ciebie! Zapraszamy do kontaktu!

 

Zobacz także: