Urządzenia dla osób niepełnosprawnych – kurs konserwatora

praca w nowym zawodzie

Kurs konserwacji urządzeń dla osób niepełnosprawnych

Zapraszamy do naszego Ośrodka Szkolenia Operatorów na kursy z konserwacji urządzeń dla niepełnosprawnych. Nasi wykwalifikowani instruktorzy przekażą Państwu cenną wiedzę, a zajęcia realizowane są w interesujący sposób. Zachęcamy uczestników do dyskusji w trakcie ich prowadzenia. Po części wykładowej uczestnicy biorą udział w ćwiczeniach praktycznych, gdzie zapoznają się z budową platform, zasadami bezpieczeństwa obowiązujących przy eksploatacji oraz nauczą się metod naprawiania najczęstszych usterek. Szkolenia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej i przygotują Państwa do zdania egzaminu UDT. 

Program nauczania 

  • Przepisy BHP i zasady pierwszej pomocy, mające zastosowanie podczas pracy z urządzeniami do przemieszczania osób niepełnosprawnych
  • Podział urządzeń dla osób niepełnosprawnych; 
  • Lista usterek pojawiających się często podczas eksploatacji urządzeń; 
  • Konserwacja różnych rodzajów urządzeń dla osób niepełnosprawnych; 
  • Elementy budowy urządzeń dla osób niepełnosprawnych. 

Uprawnienia 

Po ukończonym kursie i zaliczonym egzaminie otrzymujemy uprawnienia, które pozwalają na pracę konserwatora urządzeń transportu bliskiego w firmach i zakładach, specjalizujących się w naprawach takiego sprzętu. 

Praca konserwatora 

Konserwacja to praca mająca na celu bieżące sprawdzenie poprawności działania i zużycia urządzeń. W zależności od stopnia skomplikowania usterki, konserwacja wind dla osób niepełnosprawnych polega na wymianie wadliwego elementu systemu podnoszącego. Konserwacja minimalizuje tym samym ryzyko wystąpienia awarii i zapewnia bezpieczeństwo pasażerów. Konserwacja naprawcza to przeprowadzanie naprawy sprzętu po nagłym uszkodzeniu czy awarii. Konserwacja prewencyjna polega na przeprowadzaniu kontroli i dokonywaniu ewentualnych napraw. Zazwyczaj dokonuje się konserwacji prewencyjnej zgodnie z instrukcjami producenta lub polityką zarządzania. 

Obowiązki konserwatora: 

  • Prowadzenie dziennika konserwacji i odnotowywanie w nim przeglądu serwisowego 
  • Sprawdzanie działania przycisków na pulpicie i przycisków wezwań 
  • Czyszczenie i smarowanie toru jezdnego 
  • Oględziny reduktora z silnikiem 
  • Regulacja układu napędowego 
  • Przestrzeganie terminów przeglądów konserwacyjnych dźwigu 
  • Prowadzenie usługi pogotowia naprawczego; 
  • Informowanie o konieczności wykonania prac typu: remonty naprawy. 
program szkolenia

Czym są platformy dla osób niepełnosprawnych? 

Platformy dla niepełnosprawnych składają się z podestu oraz mechanizmu podnoszącego, który może być wyposażony w napęd hydrauliczny lub elektryczny. Zastosowanie tego typu urządzeń znosi bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Dokonywanie regularnych przeglądów konserwacyjnych zapewni utrzymanie urządzeń w stanie pozwalającym na ich bezpieczne użytkowanie. Jeżeli zależy nam na długiej żywotności i bezpieczeństwie danego sprzętu, nie powinniśmy zapominać o regularnej konserwacji. W sytuacjach awaryjnych powinniśmy znaleźć alternatywę dla działania naszego sprzętu. Konserwacja mechanizmu powinna stanowić podstawę prawidłowej eksploatacji urządzeń. 

Rodzaje urządzeń dla osób niepełnosprawnych 

Platformy schodowe – w sytuacji, której nie można zainstalować z różnych powodów windy pionowej, montowana jest platforma schodowa. Jest przystosowana do samoobsługi przez osobę niepełnosprawną. Tory jezdne są zamontowane do ściany lub do stopni schodów, natomiast montaż jest możliwy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.  

Platformy pionowe – dzięki swojej praktyczności i łatwości obsługi, umożliwiają osobom niepełnosprawnym pokonanie barier architektonicznych. Transportery schodowe (schodołazy) to najtańsza forma urządzeń dla osób niepełnosprawnych, wymagająca obsługi przez osobę towarzyszącą. Dzięki możliwości rozłożenia schodołaza na dwie części, bez problemu jesteśmy w stanie go przetransportować w dowolne miejsce.  

windy dla niepełnosprawnych

Krzesełka schodowe (przy schodkowe) – tak jak nazwa wskazuje, takie urządzenie służy do transportu osób po schodach. Jest ono przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, które mają problem z samodzielnym pokonaniem schodów. Zaletą tego sprzętu jest niewielki rozmiar oraz wygoda użytkowania. 

Cel szkolenia 

Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do zawodu konserwatora urządzeń dla przemieszczania się osób niepełnosprawnych oraz zdania egzaminu przed Urzędem Dozoru Technicznego, który wydaje zaświadczenia kwalifikacyjne. 

Wymagania wobec kandydata

  • ukończenie 18 lat, 
  • wykształcenie co najmniej podstawowe, 
  • stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy. 

Cena 

Nasz ośrodek wyróżniają korzystne ceny oraz wysoka jakość usług edukacyjnych. Współpracujemy z klientami indywidualnymi oraz firmami i instytucjami na terenie całej Polski. Cena jest zależna od ilości uczestników biorących udział w naszym szkoleniu. Dla zorganizowanych grup przewidzieliśmy atrakcyjne rabaty. W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub poprzez stronę internetową. 

Gdzie można nas znaleźć? 

Posiadamy oddziały w wielu regionach Polski, oferujemy także dojazd do klienta pod wskazany adres. 

urządzenia dla osób niepełnosprawnych

Zobacz także: