Kurs UDT operatora podestów ruchomych

Szkolenie z obsługi podestów ruchomych 

Od lat Ośrodek Szkoleń Operatorów prowadzi szkolenia na operatorów urządzeń UDT. W naszej ofercie znajdują się także szkolenia z obsługi podestów ruchomych, z uwzględnieniem podestów nożycowych i koszowych. Nasz kurs kompleksowo przygotowuje do egzaminu państwowego. 

Podest nożycowy na placu

Praca operatora podestu ruchomego 

Podesty ruchome wykorzystywane są podczas specjalistycznych prac wysokościowych, takich jak np. konserwacja słupów wysokiego napięcia, wycinka drzew grożących zawaleniem oraz przy zawieszaniu billboardów. Najczęściej jednak wykorzystywane są w zakładach przemysłowych, w miejscach takich, jak magazyny, hurtownie czy hale. 

Wymagania kursowe 

Nasze wymagania dla potencjalnych uczestników kursu, to: 

  • pełnoletniość, 
  • wykształcenie co najmniej podstawowe, 
  • zaświadczenie od lekarza o możliwości wykonywania zawodu. 

Wygląd kursu 

W trakcie szkolenia z obsługi podestów ruchomych uczestnicy zajęć powinni zostać przygotowani do przyszłej pracy pod kątem teoretycznym oraz praktycznym. Składa się na to m.in.: 

  • zaznajomienie z formalnościami Urzędu Dozoru Technicznego, 
  • zaznajomienie z rodzajami i specyfikacjami podestów, 
  • sposoby na zapewnienie sobie bezpieczeństwa pracy, 
  • podsystemy wykorzystywane przez podesty różnego typu, 
  • przygotowanie przed pracą oraz po jej zakończeniu, 
  • umiejętność pracy w różnorodnych warunkach. 
Podest ruchomy koszowy z pracownikami przemysłowymi

Zajęcia praktyczne odbywają się w przeznaczonych do tego placówkach. Ćwiczenia zawsze prowadzimy na najnowszym sprzęcie. 

Egzamin na uprawnienia 

Szkolenie można uznać za skończone dopiero po zaliczeniu państwowego egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin obejmuje wiedzę z zakresu teorii oraz praktyki. Zaliczenie ich obu wiąże się z otrzymaniem uprawnień potrzebnych do pracy w zawodzie. Wszystkie nasze zajęcia realizują program przygotowany pod kątem aktualnych wymagań egzaminacyjnych UDT.  

Lokalizacja 

Szkolenia odbywają się stacjonarnie w naszej głównej siedzibie w Warszawie lub w placówkach lokalnych w większości miast w całej Polsce. W niektórych wypadkach realizujemy także kursy z dojazdem do klienta. Kurs może być zarówno zamknięty jak i otwarty. Cena i terminy uzależnione są od zainteresowania. 

Podesty ruchome – definicja  

Podesty ruchome wykorzystuje się głównie do prac transportowych w branżach przemysłowych, gdzie doskonale sprawdzają się na halach produkcyjnych czy stosunkowo małych placach budowy. Ich najważniejszym zadaniem jest przenoszenie sprzętu, narzędzi oraz – w zależności od rodzaju – ludzi. Taki transport może odbywać się zarówno w pionie, jak i poziomie. W pewnym więc sensie pełnią funkcję zbliżoną do windy przemysłowej, z tym, że najczęściej podest można przenieść w inne miejsce. 

Działanie podestów ruchomych 

Podesty ruchome najczęściej składają się z części zwanych gondolami (lub koszami), które podnosi ciągnik. Jest w zasadzie najważniejsza część urządzenia. Podesty ruchome można podzielić także po sposobie ich zasilania. Są to podesty: 

  • ręczne, 
  • elektryczne, 
  • spalinowe. 

Istnieje wiele różnych typów podestów ruchomych, które wykorzystują różne rozwiązania konstrukcyjne. Mogą one wykorzystywać odpowiednie mechanizmy oparte na linach, wciągarkach, masztach, dźwignikach oraz podwoziach samochodowych. 

Podesty koszowe 

Podesty koszowe zwane są także zwyżkami. Ich najważniejszą i najbardziej charakterystyczną cechą są – jak nazwa wskazuje – kosze, czyli specjalne platformy, posiadające zazwyczaj barierki, które służą do przenoszenia pracowników. Najczęściej wykorzystuje się je przy specjalistycznych pracach na wysokościach. Są to zazwyczaj prace konserwacyjne, montażowe lub serwisowe.  

podnośnik nożycowy na hali

Podesty nożycowe 

Większość podnośników nożycowych składa się – podobnie jak podest koszowy – z platformy – podnoszonej przy pomocy specjalnego podestu o kształcie nożyc, od czego zresztą bierze się jego nazwa. Cała konstrukcja zbliżona jest także do mechanizmu sprężyny, co także spełnia swoją rolę. Dzięki temu całe urządzenie jest dużo bardziej stabilne, a przez to bezpieczniejsze. Jego głównym zadaniem, jak wszystkich podestów ruchomych, jest transportowanie ładunków i ludzi w trudno dostępne, wyżej położone miejsca. 

Pytania i odpowiedzi

Do czego najczęściej używa się podestów ruchomych?

Podesty ruchome najczęściej wykorzystuje się w transporcie bliskim ludzi, materiałów czy narzędzi. Sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych, położonych na wysokościach. 

Jakie wymagania trzeba spełnić przed przystąpieniem do kursu?

Do kursu mogą przystąpić tylko osoby pełnoletnie z wykształceniem minimum podstawowym. Ponadto należy posiadać odpowiednie zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu. 

Jak wygląda kurs?

Kurs dzieli się na zajęcia z części teoretycznej i praktycznej. Naszym celem jest przygotowanie wszystkich uczestników z zakresu umiejętności potrzebnych do pracy w zawodzie operatora podestów ruchomych.