Uprawnienia UDT na żurawie HDS

Kurs operatora żurawia HDS

Podczas swojej dwudziestoletniej obecności na rynku – firma OSO zorganizowała tysiące kursów dla wszelkiego rodzaju operatorów. O Twoją wiedzę i umiejętności, niezbędne do egzaminu, zadba szereg wykwalifikowanych specjalistów z branży i wykładowców. Kadra z zaangażowaniem przekaże Ci wymaganą wiedzę, byś mógł przystąpić do egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego. Chcesz podnieć swoje kwalifikacje operatora? Zapraszamy do kontaktu. 

operator żurawia HDS przy pracy

Charakterystyka żurawia HDS

Żuraw HDS jest to nic innego jak rodzaj podnośnika – hydrauliczny dźwig samochodowy. Został zaprojektowany do najróżniejszych prac przeładunkowych. Montuje się go na szynach lub oponach pojazdów, co uzależnione jest od terenu, po którym się porusza. Wysięg urządzenia mierzony jest od haka do osi obrotu. Wszechstronność tej maszyny usprawnia pracę w wielu gałęziach przemysłu. Szczególnie ułatwia i przyspiesza prace budowlane. 

Podział żurawi 

Podnośniki te możemy podzielić na dwie kategorie: ich przeznaczenia oraz miejsca montażu ramienia żurawia. 

  • Żurawie przeznaczenia ogólnego – gdzie konstrukcja opiera się na podwoziu pojazdu, do którego jest zamontowana. Sam wysięgnik może wykonywać ruchy w pionie i poziomie by manipulować ładunkiem. Ten rodzaj żurawia jest uniwersalny dla większości branż i prosty w użyciu. 
  • Żuraw do załadunku drewna – ten szczególny rodzaj, swoje główne zastosowanie znajduje w pracach leśnych – dzięki swojej budowie. Zamiast standardowych haków jak w przypadku przeznaczenia ogólnego, posiada uchwyty do manewrowania drewnem.  

Rozróżnianie żurawi pod kątem położenia ramienia, również determinuje zakres prac. Główne położenia ramienia: 

  • za kabiną kierowcy, na pojeździe, 
  • za skrzynią ładunkową, na pojeździe, 
  • na środkowej części pojazdu. 

Inne rodzaje żurawi 

W swoich zasobach dysponujemy wieloma rodzajami maszyn z kategorii podnośników – żurawi. Wybierz maszynę, na której chciałbyś odbyć szkolenie: 

instruktor szkolący na placu manewrowym
  • żuraw HDS, 
  • żuraw samojezdny, 
  • żuraw stacjonarny, 
  • mini żuraw, 
  • żuraw gąsiennicowy, 
  • żuraw terenowy. 

Szkolenie dla operatorów żurawi HDS 

Możemy pochwalić się wysoką zdawalność egzaminów w naszych ośrodkach szkoleniowych. Cały kurs przeprowadzony jest zgodnie z aktualnymi normami UDT. Szkolenie rozpoczniesz od części teoretycznej, gdzie zapoznasz się z budową żurawia HDS, poznasz jego zastosowanie i klasyfikację oraz niezbędne słownictwo do pracy na stanowisku operatora. Zapoznamy Cię również z istotnymi normami BHP. Gdy ukończysz część teoretyczną przystąpisz do praktyki. Polega ona na zapoznaniu się z wybraną maszyną na placu manewrowym – pod okiem wykładowcy będziesz obsługiwał i prowadził maszynę. Jest to szkolenie umiejętności manualnych. 

Ośrodki szkoleniowe 

Stale rozwijamy się dla naszych kursantów. Już na tą chwilę możemy zaproponować Państwu nasze szkolenie we Warszawie. Nasza oferta obejmuje kursy indywidualne jak i grupowe – wybór jest dowolny. Ośrodki OSO dysponują szeregiem sprawnych maszyn do Twojego użytku. To Ty wybierasz, w jakim zakresie chcesz się szkolić. Stań się jednym z naszych kursantów. 

Kategorie uprawnień na operatora żurawia 

  • Żurawie wieżowe i szybkomontujące – o szczególnym zapotrzebowaniu w budownictwie. Ich przydatność wiąże się z możliwością dużego udźwigu i z szerokim zakresem pracy wysięgnika. 
  • Żurawie przenośne, a w tym żurawie HDS, o mniejszym udźwigu i wysięgniku, wobec żurawi wieżowych. Kwalifikacje z tego zakresu są uniwersale do pracy przy wielu branżach. 

Termin ważności egzaminu 

Nawiązując do ustaleń UDT – uprawnienia operatora żurawia HDT wynoszą  5–10 lat od terminu zdanego egzaminu. Przed terminem wygaśnięcia należy niezwłocznie odnowić uprawnienia. Zaświadczenia UTD są uwzględniane w Polsce, jak i na terenie całej Unii Europejskiej.  

Przebieg egzaminu UDT  

dźwig na samochodzie

Cały egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej – analitycznie do sposobu szkoleniowego w naszym ośrodku. Część teoretyczna zawiera egzamin z piętnastoma pytaniami zamkniętymi. Dotyczy on wiedzy z zakresu budowy maszyny, poprawnego jej użytkowania i znajomości przepisów BHP w oparciu o dane urządzenie. Pozytywny wynik z testu teoretycznego dopuszcza do części praktycznej. Ta część odbywa się na placu manewrowym, gdzie kursant wykazuje swoje umiejętności manualne oraz w prowadzeniu pojazdu. Proces egzaminowania nadzorowany jest przez komisję UDT. Egzamin ukończony z wynikiem pozytywnym kwalifikuje uczestnika do otrzymania certyfikatu i legitymacji uprawniającej do wykonywania zawodu/będącej uprawnieniami. Potwierdza to Twoje umiejętności i gotowość do eksploatacji żurawi HDS. 

Ścieżki kariery  

Po zdobyciu zaświadczenia na żurawie HDS będziesz mógł pracować na stanowisku operatora. Zapotrzebowanie na te urządzenia deklarują branże takie jak: 

  • budownictwo, 
  • architektura krajobrazu, 
  • prace magazynowe. 

Warunki, które musi spełnić kursant 

Wymagania te są uwarunkowane aktualnymi przepisami UDT: 

  • pełnoletniość, 
  • aktualne badania lekarskie od lekarza medycyny pracy, 
  • wykształcenie przynajmniej podstawowe. 

Oferta kursów OSO

Firma OSO świadczy gamę szkoleń z zakresu operowania różnego rodzaju podnośnikami. W skład tego wchodzą: 

  • kurs na podnośniki HDS,  
  • kurs na ładowarki teleskopowe, 
  • kurs na podesty ruchome – podnośniki nożycowe, 
  • kurs na wózki widłowe. 

Pytania i odpowiedzi

Czy prowadzicie szkolenia dla grup?

Tak, prowadzimy szkolenia zarówno dla grup jak i szkolenia indywidualne. 

Czy prowadzicie szkolenia?

Przeprowadzamy szkolenia we Warszawie. Dodatkowo możesz skorzystać z mobilnej oferty szkoleniowej.