Montażysta rusztowań- czym się zajmuje?

Praca w charakterze profesjonalnego montera rusztowań jest niezwykle odpowiedzialna. Wymagana jest tutaj precyzja, dokładność, wyobraźnia przestrzenna, ale także znajomość wiedzy technicznej. Montowanie rusztowań, to nieproste zadanie, ale jak najbardziej możliwe, jeśli ukończy się specjalny kurs i zdobędzie się uprawnienia. Kurs obejmuje część zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.  Od lat specjalizujemy się w kursach technicznych, a nasi wykwalifikowani instruktorzy i trenerzy przekazują naszym kursantom wiedzę o tym, jak wykonywać obowiązki montera i jak to robić bezpiecznie.

Rusztowania na budowie z pracownikami

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wybrane informacje o pracy montera

Montażyści rusztowań to pracownicy, którzy przeszli przez specjalistyczne przeszkolenie oraz posiadają doświadczenie w temacie montażu rusztowań. Są oni odpowiedzialni za wznoszenie i konserwację rusztowań. Jedynie uprawnieni monterzy rusztowań mogą bezpiecznie wznosić te konstrukcje. Przy tej czynności należy uwzględnić rodzaj rusztowania i jego stabilność oraz zadbać o bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu tej konstrukcji. Rusztowania mają kluczowe znaczenie dla branży budowlanej, ale nie jest to jedyna branża, w której odgrywają one wielką rolę. Są one wykorzystywane zarówno przy małych, jak i dużych pracach budowlanych – budowa domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, biurowców, hal i magazynów. Są obowiązkowym elementem wyposażenia ekip remontowych, naprawczych czy instalacyjnych, przy ociepleniach budynków, remontach elewacji czy dachów oraz montażach fotowoltaiki. Są również powszechnie wykorzystywane w branży eventowej, estradowej, rozrywkowej oraz sprzątającej np. przy czynnościach, tj. mycie i konserwacja okien w wysokich budynkach. Jeśli zostaniesz monterem rusztowań, będziesz zaangażowany w działania takie jak: wznoszenie i zabezpieczanie rusztowań, przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa oraz demontaż konstrukcji. Rusztowanie niezbędne jest do wykonywania pracy w obrębie powstających nowych struktur architektonicznych, a także do malowania i wszelkiego rodzaju prac na wysokości. Wykwalifikowany monter rusztowań może działać w ramach pracy zespołowej, aby zbudować stabilne, dobrze zakotwiczone rusztowanie, które może wytrzymać tygodnie, miesiące lub lata, w zależności od wykonywanej pracy.

Bez rusztowań, prace budowlane i renowacje są wręcz niemożliwe do wykonania. Dzięki rusztowaniom praca na wysokości jest o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza. Jakie prace wykonuje się na rusztowaniach? Są to prace takie jak:

  • Malarskie
  • Tynkarskie
  • Ociepleniowe
  • Dekarskie

Jakie są obowiązki montera?

Instalowanie rusztowań przez ekipę montażowąMonter:

  • Stawia rusztowania zgodnie z przepisami
  • Kontroluje elementy rusztowania przed montażem
  • Zachowuje zasady BHP i wymagania w zakresie ochrony przed upadkiem podczas wznoszenia/demontażu rusztowań

Pamiętaj, że rusztowania mogą się zawalić! Zadbanie o jego stabilność i brak przeciążenia może chronić przed wypadkiem. Należy zawsze sprawdzać rusztowania i przestrzegać zasad BHP. Do obsługi rusztowania w zakresie jego wznoszenia, demontażu i czynności konserwacyjnych niezbędny jest pracownik, który ma odpowiednią wiedzę i kwalifikacje.

Jakie są uprawnienia?

Są one bezterminowe.

Jakie wymagania należy spełnić, aby móc rozpocząć kurs? 

Każdy, kto chciałby podjąć się kursu montażu i demontażu rusztowań musi mieć ukończone 18 lat, posiadać minimum podstawowe wykształcenie oraz zaświadczenie lekarskie.

Pamiętaj o środkach ochrony! Czasami wymagane jest także założenie szelek, które chronią życie i zdrowie przy upadku z wysokości.