Reachstackery – do czego służą?

Pracownik w wózku kontenerowymWózki widłowe służą do przewożenia różnych materiałów. Istnieją również specjalistyczne pojazdy, które potrafią przewozić znacznie cięższe partie wynoszące nawet dziesiątki ton. Mogą to być kontenery puste lub wypełnione różnymi materiałami. Takie wózki nazywamy kontenerowymi i są niezwykle pomocne w transporcie morskim, ponieważ głównie tą drogą przewozi się kontenery. Na rynku dostępnych jest wiele maszyn służących do manipulowania nimi. Przyjrzyjmy się, jak to wszystko wygląda.

Czym jest reachstacker?

Tego typu wózki możemy podzielić na kilka różnych rodzajów. Zainteresowani tym tematem mogli słyszeć o reachstackerach. Ta angielska nazwa oznacza dosłownie wózek wysokiego składowania, którym transportuje się i układa kontenery. Pozwala on na przewóz pełnych kontenerów. Ich pojemność zwykle może wynieść do czterdziestu ton – z tym przeciętny reachstacker powinien sobie poradzić bez problemu. Urządzenia te są produkowane przez różne firmy.

Marki wózków kontenerowych

Kalmar, fińskie przedsiębiorstwo, jest najbardziej znane z produkcji wózków widłowych, a w szczególności tych przewożących kontenery. “Kalmary” mogą przewozić materiały ważące nawet do 50 ton. Posiadają lepsze rozwiązania technologiczne w przeciwieństwie do wózków starszego typu. Sprzęt marki Kalmar posiada funkcję SmartFleet. Dzięki niej możemy mieć dostęp do danych na temat wydajności naszego urządzenia. Na rynku dostępne są także wózki od firm: Konecranes, Hyster oraz Gottwald. Te firmy z kolei także proponują szereg rozwiązań, w tym finansowanie przedsięwzięć. Mamy zatem wybór między różnymi markami wózków.

Inne typy wózków

Wózki wysokiego składowaniaMożemy mieć do czynienia z wózkami kontenerowymi, które nie będą reachstackerami, czyli nie będą w stanie przewieźć pełnego kontenera, tylko pusty. Urządzenia służące do przewozu pustych kontenerów mogą manipulować wagą do dziesięciu ton. Warto wiedzieć, że wózki kontenerowe charakteryzują się zastosowaniem mechanizmu przeciwwagi, dzięki któremu przewóz ciężkich materiałów jest w ogóle możliwy. Tego typu urządzenia nazywane są także ciężkimi wózkami widłowymi ze względu na obciążenie, jakie są w stanie przenieść z jednego miejsca do drugiego. Co ważne, istnieją maszyny, które są w stanie przewieźć nawet dwa kontenery naraz. Jest to możliwe dzięki podwójnej konstrukcji masztu.

Napęd

Wózki widłowe zwykle są napędzane paliwem na bazie ropy lub nafty. Ostatnimi czasy jednak coraz więcej jest produkowanych urządzeń, które działają na prąd. Firma Kalmar rozpoczęła produkcję wózków elektrycznych. Z początku miały one wyraźnie mniejsze możliwości przewozu niż te na tradycyjne źródło energii, jakim jest paliwo. Pod koniec 2021 Kalmar wyprodukował wózek elektryczny specjalnie dla portów norweskich. Mogą one przewozić nawet 45 ton. Wszystko to w celu ograniczenia dwutlenku węgla.

Reachstackery mają duże znaczenie dla transportu morskiego, ponieważ umożliwiają sprawny przewóz kontenerów. Odpowiednie ich użytkowanie gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko nas samych, ale też naszych współpracowników. W tym celu przydatne będzie szkolenie z obsługi wózków kontenerowych. Taki kurs znajdziecie Państwo w Ośrodku Szkolenia Operatorów OSO! Dzięki temu nauczycie się umiejętności praktycznych i nabędziecie wiedzę niezbędną do korzystania z tych urządzeń. W celu ustalenia ceny i innych szczegółów związanych ze szkoleniem zapraszamy do kierowania zapytań ofertowych poprzez nasz formularz kontaktowy lub na infolinii.