Jakie istnieją rodzaje sprężarek?

Sprężarka (kompresor) to przenośne urządzenia, które zajmuje się konwersją energii elektrycznej silnika na energię sprężonego gazu. Wykorzystywane do przeróżnych zadań- zarówno w zwykłym gospodarstwie domowym, jak i w rozwiniętych zakładach przemysłowych. Zadaniem tego urządzenia jest zwiększanie ciśnienia powietrza. Najpierw następuje przetwarzanie energii, które dostarczone zostaje do silnika elektrycznego na energię kinetyczną ruchu wału, który natomiast napędza blok sprężarkowy. Następnie zachodzi konwersja tej energii na energię sprężonego gazu. Warto pamiętać, że każde z urządzeń musi być wyposażone w układ chłodzenia zapobiegający jego przegrzaniu, ponieważ podczas pracy wytwarzana jest duża ilość ciepła. Wyróżnia się poszczególne elementy budowy bloku tłokowego:

  • tłok
  • cylinder
  • zawory wlotowe i wylotowe
  • pierścienie tłokowe
  • wał korbowy
  • korbowód

Sprężarki tłokowe to urządzenia o małej lub średniej wydajności najczęściej używane w branży motoryzacyjnej. Powietrze, które otrzymywane jest podczas użytku jest znacznie zanieczyszczone, ponieważ cechuje się dużym zaolejeniem i zawartością wody. Ich praca może stać się uciążliwa ze względu na hałas, który ta maszyna wydaje. Z tego powodu sprężarki tłokowe często wymienia się na inne typy o niższym stopniu hałaśliwości.

Uprawnienia potrzebne do obsługi urządzeń.

Sprężarki śrubowe bardzo dobrze radzą sobie z ciężką pracą w trudnych warunkach. Dzięki nim sprężone powietrze trafia do branży maszynowej, spożywczej, elektronicznej, farmaceutycznej czy drzewnej. Urządzenia te są bardzo ciche, nowoczesne, energooszczędne oraz niesamowicie wytrzymałe. Ich obsługa i instalacja jest niesamowicie prosta. Nie ma potrzeby przeprowadzania w niej częstych przeglądów. W powietrzu, które jest sprężane w kompresorze śrubowym także dochodzi do zanieczyszczenia olejem, ale znacznie mniejszego niż w przypadku sprężarek tłokowych. Oczyszczenie powietrza jest wtedy mniejszym wyzwaniem dla filtrów znajdujących się w instalacji, zasilanej przez sprężarkę. Nie ma konieczności częstej wymiany filtrów. Kompresory śrubowe wytwarzają duże ilości ciepła, dzięki czemu są wykorzystywane do dodatkowego ogrzewania pomieszczeń. Wymaga to wyposażenia sprężarki w specjalny wymiennik ciepła pozwalający odzyskiwanie część energii, która doprowadzana zostaje do sprężarki. Redukuje to koszty jej eksploatacji.

Każda sprężarka jest inna i potrzebuje innych części. Warto pamiętać o odpowiedniej konserwacji, aby służyła nam przez wiele lat. Podstawowe czynności, które należy regularnie wykonywać w zależności od rodzaju urządzenia to:

  • regularne usuwanie wody
  • sprawdzanie filtra powietrza i wymiana
  • oczyszczanie wody, która gromadzi się w zbiorniku oraz usuwanie oleju, który zawiera
  • dokładne sprawdzanie poziomu oleju
  • czyszczenie filtra powietrza
  • sprawdzanie paska klinowego

Mała awaryjność oraz wydajność sprawiły, że kompresory stały się jednym z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych w wielu gałęziach przemysłu. Znalezienie pracy w tym zawodzie jest dość łatwe przez stale rosnące zapotrzebowanie na operatorów sprężarek. Chcąc zostać operatorem sprężarek należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. Uprawnienia są wydawane na sprężarki jako świadectwo kwalifikacji i są ważne przez 5 lat. Zapisując się na szkolenie wystarczy mieć ukończone 18 lat oraz wykształcenie co najmniej podstawowe.