Jak zachować się podczas pożaru

Postępowanie podczas pożaru – szkolenia PPOŻ 

Pożar to jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk. Bardzo ważnie jest abyśmy umieli zachować się w sytuacji, gdy zagraża nam niebezpieczeństwo w postaci pożaru.Zasady postępowania w przypadku pożaru różnią się w zależności od miejsca i przyczyny pożaru. Inaczej należy się zachować, gdy pożar wybuchnie w mieszkaniu, a inaczej w przypadku np. lampek choinkowych.  

pożar w mieszkaniu

Pożar w mieszkaniu – jak się zachować?  

Pożar w mieszkaniu może wybuchnąć w niemal każdym pomieszczeniu – w kuchni, salonie, piwnicy czy na poddaszu. Dodatkowo, mogą się do tego przyczynić zwarcia instalacji elektrycznych albo inne instalacje ocieplane materiałem, który jest łatwopalny.  

W takiej sytuacji to, co należy zrobić to bezzwłocznie ostrzec osoby, które mogą być zagrożone przez pożar, wezwać straż pożarną (numer 998 lub 112) i jak najszybciej udać się w bezpieczne miejsce, z dala od pożaru.  

Podczas zgłaszania zagrożenia warto pamiętać o tym, żeby być w miarę spokojnym i mówić wyraźnie tak, aby osoba przyjmująca nasze zgłoszenie nie miała problemu ze zrozumieniem informacji, jaką chcemy przekazać.  

Co powinniśmy powiedzieć zgłaszając wybuch pożaru?  

 • Swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego przekazywana jest informacja o zdarzeniu;  
 • Adres i nazwę obiektu, w którym powstał pożar;  
 • Co się pali i na którym piętrze;  
 • Czy występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego?  

Po podaniu wszystkich informacji nie należy odkładać słuchawki od razu. Trzeba zaczekać z tym do momentu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.  

Jeśli pożar ma miejsce w naszym mieszkaniu należy pamiętać o wyprowadzeniu z pomieszczenia dzieci i osób starszych, wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz nie otwierać okien. W momencie opuszczania mieszkania, drzwi należy zamknąć tylko na klamkę, żeby strażacy bez problemu mogli dostać się do środka.  

Inne zasady panują w momencie, jeśli to nie nasze mieszkanie się pali, ale mieszkanie obok lub na niższych piętrach, przez co klatka schodowa i korytarze są zadymione.  

Wtedy należy:  

 • Pozostać w domu, zamknąć drzwi wejściowe tylko na klamkę;  
 • Zakręcić zawór gazu, wyłączyć wszystkie odbiorniki elektryczne;  
 • Zabezpieczyć otwory i nieszczelność drzwi (np. mokrym ręcznikiem) tak, aby dym nie przedostawał się do mieszkania;  
 • Przygotować zapas wody do gaszenia i chłodzenia różnych elementów;  
 • W razie potrzeby, wezwać pomoc przez okno lub balkon.  
pożar instalacji grzewczych

W przypadku pożaru mieszkania na wyższej kondygnacji, powinniśmy pozostać w mieszkaniu i opuścić je na wezwanie osoby kierującej akcją gaśniczą. W tej sytuacji należy zamknąć drzwi wejściowe na klucz.  

Są to wskazówki i rady, które mogą nam pomóc uratować zdrowie i życie podczas pożaru, ale po przybyciu straży pożarnej musimy podporządkować się poleceniom, które będzie wydawał kierujący akcją ratowniczą. 

Jak postępować z urządzeniami i instalacjami grzewczymi?  

Sezon grzewczy to również sezon, w którym liczba pożarów jest większa niż w ciągu pozostałej części roku. Te pożary niosą za sobą potężne straty materialne, ale są także bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy nadają się do użytku, zanim zaczniemy z nich korzystać.  

Zwróćmy uwagę czy: 

 • Przewód kominowy nie jest zatkany;  
 • Nie występują uszkodzenia komina, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne; 
 • Do komina nie zostały wprowadzone drewniane elementy konstrukcji więźby dachowej lub inne palne części konstrukcji budowlanych;  
 • Odległość palnej konstrukcji budynku od wewnętrznego lica przewodów dymowych nie jest mniejsza niż 30 centymetrów;  
 • Rury dymowe nie są przeprowadzone bez zabezpieczenia przez palne stropy, ściany lub dachy;  
 • Paleniska do przewodów kominowych są odpowiednio podłączone;  
 • Materiały palne są składowane dalej niż 0,5 metra od drzwiczek wyciekowych i kontrolnych.  

Wbrew pozorom pożary instalacji elektrycznych wynikają w dużej mierze z nieostrożności w obsłudze albo obecności łatwopalnych materiałów tuż obok instalacji. Są pewne zasady, które przestrzegane na pewno ograniczą zagrożenie wybuchu pożaru. Są to:  

 • Zachować odległość co najmniej 0,5 metra pomiędzy oprawami oświetleniowymi, a materiałami palnymi;  
 • Ustawić ogrzewcze urządzenia elektryczne na niepalnych podstawach lub płytach;  
 • Nie pozostawiać bez dozoru włączonych do sieci przenośnych grzejników, kuchenek, żelazek i wszystkich tego typu urządzeń;  
 • Osobom bez odpowiednich uprawnień nie wolno samodzielnie przerabiać i remontować urządzeń i instalacji elektrycznych;  
 • Nie wolno instalować bez opraw oświetleniowych oraz osprzętu typu: wyłączniki, przełączniki i gniazda wtyczkowe bez izolacji. 

Co zrobić, jeśli podczas świąt zapali się nam choinka? 

Podczas świątecznych nerwów i przygotowań, płonąca choinka to ostatnia rzecz, którą chcemy zobaczyć. Dlatego tak istotne jest miejsce, w którym będzie stała. Bezpieczne miejsce to na pewno takie z dala od źródeł ciepła jak piecyki, grzałki czy kominki. Choinka nie powinna również stać zbyt blisko zasłon i firanek. Pamiętajmy, że nie ma znaczenia czy drzewko jest prawdziwe czy plastikowe, ponieważ jedno i drugie szybko się zapali.  

Podczas pożaru choinki, w pierwszej kolejności, należy odłączyć elektryczne światełka i zacząć gasić pożar wodą lub za pomocą gaśnicy, jeśli to nie pomoże i pożar dalej będzie nam zagrażał, wtedy należy wezwać straż pożarną.  

Jak dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa i zachowania podczas pożaru?  

pożar choinki

Internet jest przepełniony informacjami na ten temat, oprócz sytuacji wymienionych wyżej, jest wiele innych, podczas których znajomość przepisów bezpieczeństwa nam się przyda. Szukanie informacji na własną rękę będzie owocne, ale z pewnością większe korzyści przyniosą nam specjalistyczne kursy, na których możemy dowiedzieć o tym, jak przeprowadzić ewakuację oraz poznać procedury alarmowe, a także wiele więcej.  

Kurs zapewni nam większe bezpieczeństwo, świadomość i wiedzę. Będziemy mogli pomóc zarówno sobie, jak i wszystkim innymi, którzy tej pomocy będą potrzebowali. Poza tym, po takim szkoleniu uczestnik kursu otrzymuje zaświadczenie o jego ukończeniu.