UPRAWNIENIA SPAWALNICZE – SZKOLENIA OSO

ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA SPAWALNICZE

W Firmie OSO przeprowadzamy szkolenia spawalnicze. Nasi specjaliści zadbają o Twoją wiedzę i umiejętności manualne. Mamy w tym ponad dwudziestoletnie doświadczenie. Szczycimy się wysokimi notowaniami z zakresu zdawalności egzaminu Polskiego Instytutu Spawalnictwa.  

spawanie metodą MMA

WSPÓŁCZESNE METODY SPAWALNICZE  

Nowoczesne spawalnictwo opiera się na kilku specjalistycznych metodach. Stosowane są w zależności od rodzaju materiałów, temperatury spawania i typów łączenia elementów. 

 • Metoda TIG – jest to popularny sposób spawania łukowego z pomocą elektrody nietopliwej chronionej osłoną gazową. Łączenie elementów następuje dzięki topieniu materiału bazowego z materiałem dodatkowym. Spawanie następuje wyłącznie w określonej temperaturze łuku elektrycznego.  
 • Metoda MAG – w tej metodzie spawa się przy pomocy łuku elektrycznego. Łuk powstaje pomiędzy elektrodą topliwą, a materiałem spawanym. Proces spawania osłaniany jest przez strumień gazu osłonowego. Metoda ta jest uniwersalna i wykorzystywana do łączenia stali niestopowej, wysokostopowej i niskostopowej.  
 • Metoda gazowa 311 – płomień spawający wytwarza się spalając gaz – acetylen. Proces spawania zachodzi przez nagrzewanie elementów spawanych płomieniem i stopienie brzegów obiektu ze spoiwem. 
 • Metoda elektryczna 111 – głównym elementem spawalniczym jest elektroda otulona. Spoina składa się z otuliny, nadtopionych brzegów materiału i rdzenia elektrody. Łączenie elementów następuje w wyniku stopienia elektrody z materiałem spawanym łukiem elektrycznym. Temperatura spawania ma tutaj dużą rolę. 

SZKOLENIE – PRZEBIEG 

Ponad dwudziestoletnie doświadczenie szkoleniowe pozwoliło nam na opracowanie optymalnego planu nauczania. Kursy przebiegają w formie teoretycznej i praktycznej, gdzie to kursant wybiera jego typ: w formie otwartej lub zamkniętej. Wykładowcy przekażą niezbędną wiedzę z zakresu budowy i sposobów eksploatacji spawarki. Sztab specjalistów pokaże jak prawidłowo używać urządzenia. Dodatkowo zostaniesz zapoznany z normami BHP i kursem pierwszej pomocy. Kompleksowe przeszkolenie pozwoli Ci na uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu Instytutu Spawalnictwa. 

EGZAMIN OD A DO Z 

Proces egzaminowania może rozpocząć się niedługo po zakończonym kursie. Wystarczy umówić się na egzamin.  

spawacz spawa rurę metalową

Inspektorat Instytutu Spawalnictwa z Gliwic jest ogólnopolskim ośrodkiem egzaminowania spawaczy – nadzoruje on wydawanie: 

 • Książeczki Spawacza.
 • Certyfikatów TÜV SUD.
 • Świadectwa Egzaminu Kwalifikacyjnego w wersjach wielojęzycznych. Obowiązują one na terenie całej Unii Europejskiej przez okres 2 lat. 

Przebieg egzaminu rozpocznie się od testu pisemnego z pytaniami zamkniętymi. Następnym etapem będzie wykonanie szeregu zadań spawalniczych nadzorowanych przed komisją Instytutu Spawalnictwa. Pozytywny wynik zagwarantuje otrzymanie wszelkich wyżej wymienionych zaświadczeń. 

OFERTY PRACY DLA SPAWACZY 

Stocznie, warsztaty, hale magazynowe i kopalnie oferują miejsca pracy dla spawaczy. Wszechstronność wykonywanego zawodu pozwoli na odnalezienie się w wielu gałęziach przemysłu. Dodatkowo wyspecjalizowani fachowcy znajdą zatrudnienie w wysoko opłacanych pracach ekstremalnych, między innymi w ciężkich warunkach atmosferycznych czy na wysokościach. 

UWARUNKOWANIA KURSANTA 

Firma OSO szkoli zgodnie z zasadami Instytutu Spawalnictwa. Zasady te wymagają by kursant lub przystępujący do egzaminu posiadał: 

 • wykształcenie przynajmniej podstawowe, najlepiej zawodowe, 
 • aktualne badania lekarskie od lekarza medycyny pracy, 
 • skończone 18 lat. 

Dodatkowym atutem poza tymi wymaganiami, będzie dobra kondycja fizyczna oraz rozwinięte umiejętności manualne. 

ZNAJDŹ NAS 

spawacz podczas pracy

Nasza główna siedziba mieści się we Warszawie, ale posiadamy ośrodki w większych miastach na terenie Polski. Wygoda kursantów jest dla nas bardzo istotna, dlatego też podjęliśmy decyzję o uruchomieniu opcji szkoleń mobilnych. Prowadzimy szkolenia dla grup i indywidualnych klientów. 

SPIS POZOSTAŁYCH KURSÓW  

W ofercie OSO znajdziesz nie tylko szkolenia operatorów spawalniczych. Dysponujemy sporą bazą maszyn do Twojego użytku, w związku z czym możemy zaoferować Ci zdobycie kwalifikacji na: 

 • suwnice, 
 • żurawie HDS, 
 • ładowarki teleskopowe, 
 • podnośniki koszowe i nożycowe, 
 • podesty ruchome, 
 • prace alpinistyczne, 
 • wózki widłowe. 

Niektóre urządzenia wymagają podjęcia kursu zleconego przez Urząd Dozoru Technicznego. Możemy zaproponować Ci asystę w czasie przygotowania do egzaminu UDT. Z nami dowiesz się wszystkiego.  

PYTANIA KURSANTÓW

Jakie miejsca pracy mogą zwykle mieć zapotrzebowanie, na prace spawalnicze?

Nabyte umiejętności wykorzystasz najczęściej w warsztacie, stoczni, hale magazynowej i kopalni. 

Czy mogę podejść do egzaminu będąc niepełnoletnim?

Nie, zgodnie z wymogami dla kursantów od Instytutu Spawalniczego należy mieć ukończone 18 lat. 

Zobacz także: