Czym jest alpinizm przemysłowy?

Przygotowanie do alpinistyki przemysłowej

Historia branży zaczyna się od 2009 roku. Powstała wtedy Organizacja Techników Dostępu Linowego. Wprowadzono specjalne kursy, które pozwalają zdobyć doświadczenie, a także niezbędną wiedzę. W pracach wysokościowych istotna jest zatem zarówno teoria, jak i praktyka. 

Alpinizm przemysłowy to praca, którą można wykonywać z pasją, ale do której potrzebne jest zaangażowanie i odpowiednia wiedza. Do odbycia szkolenia wysokościowego wystarczy: wykształcenie podstawowe, pełnoletność i badania wykazujące brak przeciwwskazań do prac na wysokościach.  

Alpinizm przemysłowy zapewnia realnie wysokie wynagrodzenie i możliwość pracy w Polsce, jak i za granicą.  

Alpinizm przemysłowy ma swoje zalety i także wady. Zaletą są z pewnością satysfakcjonujące zarobki. Pracę mogą wykonywać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Praca jest idealna dla osób, które uwielbiają wspinaczkę. Są jednak też wady takiej pracy jak np. zarobki w trybie sezonowym w przypadku pracy jako alpinista odpowiadający za mycie okien czy odśnieżanie dachów, praca w specjalistycznym uniformie, czy osobiste predyspozycje do takiej działalności jak brak lęku wysokości.  

Praca czy pasja 

Alpiniści i himalaiści nie mają problemu z odpowiedzią na pytanie dotyczące tego, co chcieliby robić. Okazuje się, że można skutecznie połączyć pracę z pasją do wysokości.  

Aby odpowiednio zacząć przygotowania należy rozpocząć ćwiczenia na ściankach wspinaczkowych, odbyć szkolenie alpinistyczne zakończone egzaminem IMBiGS, po którym otrzymasz niezbędne uprawnienia do pracy jako alpinista przemysłowy. Dostosowaliśmy program szkolenia, aby odpowiednio przygotować kursantów do alpinistyki przemysłowej: 

  • BHP i kurs pierwszej pomocy
  • Zasady prawidłowej asekuracji i ratowania poszkodowanego; 
  • Teoretyczne przygotowanie z zakresu sprzętu ochrony indywidualnej, sprzętu asekuracyjnego i zasad prawidłowo przebiegającej pracy; 
  • Ćwiczenia praktyczne na wysokości z zastosowaniem nabytej wiedzy. 

Sprawdź pełną ofertę naszego szkolenia wysokościowego.