Czym są ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe to urządzenia o bardzo szerokim spektrum działania, dzięki czemu wykorzystywane są nie tylko na placach budowy czy w gospodarstwach rolnych, ale równych w wielu innych miejscach. Obecnie, w niektórych branżach wykonywanie prac bez użycia ładowarek teleskopowych byłoby bardzo ciężkie, a nawet niewykonalne. Wynika to z faktu, iż narzędzia te świetnie przystosowane są do wielu czynności. Znaczna większość firm decyduje się na zakup ładowarek teleskopowych do własnego użytku, ułatwia to codzienne wykonywanie czynności transportowo-budowlanych. Prawidłowe działanie ładowarek wynika z odpowiedniej i zgodnej z zaleceniami producenta eksploatacji oraz utrzymywania urządzenia w dobrym stanie technicznym.

Czym są ładowarki teleskopowe?

Obecnie, nietrudno jest pogubić się w wielu specjalistycznych nazwach określających dany rodzaj sprzętu. Dlatego, przed dokonaniem prawidłowego wyboru należy poznać rodzaje oraz specyfikację urządzeń. Specjalistyczne i czasami skomplikowane nazewnictwo ma na celu wyróżnienie sprzętu spośród innych, w oparciu o rodzaj napędu, maksymalny udźwig czy też wysokość podnoszenia. Powszechnie wiadomo, że określenie ładowarka teleskopowa jest nazwą potoczną. Zgodnie z definicją Urzędu Dozoru Technicznego, mianem ładowarki teleskopowej określa się wózek jezdniowy podnośnikowy z mechanicznym napędem podnoszenia i zmiennym wysięgiem. Wózkiem jezdniowy podnośnikowy z mechanicznym napędem podnoszenia i zmiennym wysięgiem to wózek posiadający zamocowaną platformę, widły lub urządzenia innego rodzaju przeznaczone do swobodnego manipulowania ładunkami, przystosowane do unoszenia ładunków spaletyzowanych i niespaletyzowanych, na wysokość pozwalającą na składowanie i pobieranie ładunków a także układanie w gniazdach. Ładowarki teleskopowe pojawiły się na rynku w latach 70. XX wieku i od tamtej pory ich zastosowanie ulega ciągłym zmianom. Wraz z biegiem czasu zastosowanie ładowarek, ich konstrukcja i parametry ulegają znaczącym ulepszeniom i zmianom. Obecnie wykorzystywane ładowarki teleskopowe zostały skonstruowane w taki sposób, aby zużywały jak najmniej paliwa, oprócz tego posiadają funkcję zdalnego sterowania oraz klimatyzację. Ulepszone urządzenia charakteryzują się również dużą zwrotnością, a także szeregiem nowoczesnych funkcji umożliwiających pracę na różnorodnych płaszczyznach.

Podział ładowarek teleskopowych

Ładowarki czołowe (teleskopowe sztywne) – charakteryzują się tym, że nie posiadają ruchomej kabiny, oznacza to, że kabina nie obraca się względem podwozia. Głównie wykorzystywane są do transportowania dużych ciężarów, które unoszą na znaczne wysokości. Istotną kwestią może być fakt, iż ten rodzaj ładowarek wymaga dużej przestrzeni wokół siebie – ze względu na fakt, że ładowarka czołowa podjeżdża do załadunku bądź miejsca podania towaru tylko z przodu. Ładowarki teleskopowe czołowe posiadają wysięgnik przymocowany po prawej stronie. W zależności od rodzaju modelu są wyposażone w jedną parę podpór bądź nie posiadają ich wcale. Jeśli dany model nie posiada podpór wówczas urządzenie opiera się jedynie na kołach.

Ładowarki teleskopowe obrotowe – wyposażone są w dodatkową głowicę obrotową, która umożliwia zmianę pozycji kabiny. Kabina może obrócić się o 360 stopni co znacznie ułatwia manipulację towarem. Główną zaletą urządzeń tego typu jest  znaczna wysokość podnoszenia. Ładowarki teleskopowe obrotowe posiadają podpory przednie i tylne, co znacznie wpływa na bezpieczną i stabilna pracę. Podpory są niezbędne w pracy z ciężkimi ładunkami ze względu na fakt, że ciężkie ładunki obciążają przód, tył lub dowolny bok maszyny. Ładowarki teleskopowe obrotowe znacznie podnoszą wydajność i efektywność pracy dzięki swoim zaletom, do których należy zaliczyć przede wszystkim łatwość obsługi oraz fakt, iż dzięki obrotowej kabinie zajmują mniej miejsca. Tego typu urządzenia są znacznie wyższe niż ładowarki sztywne. Zostały skonstruowane w taki sposób, aby ich poruszanie się po ciężkim terenie nie stanowiło dla nich żadnego problemu, a transportowanie ciężkich przedmiotów nie było wyzwaniem. Obrotowa kabina umożliwia  dokonanie korekty przy podaniu ładunku. Ładowarki oferują wiele funkcji, przez co są praktyczne i wielozadaniowe. Dlatego ich popularność stale rośnie.

Zastosowanie ładowarek teleskopowych

Ładowarki teleskopowe mają zastosowanie dla:

  • Rolnictwa i sadownictwa – w związku z potężnym rozwojem polskiego rolnictwa i sadownictwa, coraz częściej wykorzystuje się ładowarki teleskopowe, szczególnie na plantacjach czy też w sadach. Dzięki ładowarkom teleskopowym praca staje się łatwiejsza i przyjemniejsza.
  • Budownictwa – popularne ładowarki-widłaki swoje zastosowanie znajdują również na placach budowy, ułatwiając wykonywanie wielu czynności. Najczęściej wykorzystywane są do podnoszenia materiałów budowlanych o dużej masie np. palet z workami cementu. Oprócz tego, świetnie sprawdzają się podczas rozładunku towarów np. cegieł, kostki brukowej czy też pustaków. Umożliwiają również przewóz materiałów z jednego miejsca na drugie.
  • Transportu i Logistyki – to jedna z tych branży, gdzie funkcjonowanie bez ładowarek teleskopowych jest praktycznie niemożliwe. Ładowarki teleskopowe pełnią ważną rolę w firmach spedycyjnych oraz służą przede wszystkim do załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych. Wykorzystywane są również do  wewnątrzzakładowego przepływu towarów.
  • Sklepów wielkopowierzchniowych – ładowarki teleskopowe najczęściej spotykane są  w sklepach wielkopowierzchniowych, na przykład w sklepach budowlanych oraz oferujących sprzedaż hurtową, a także w dużych sklepach i marketach.. Dzięki nim, transportowane są również pojedyncze palety z towarem. W tej branży oprócz zastosowania zwykłych wózków widłowych, sprawdzają się również akumulatorowe unoszące wózki widłowe z dyszlem. Ich zadaniem jest niskopodłogowy transport towarów na dowolną odległość. W trosce o bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i klientów w sklepach wielkopowierzchniowych idealnie sprawdzą się wózki akumulatorowe, ze względu na fakt, iż nie emitują spalin, są ciche i kompaktowe.
  • Fabryki, magazyny i zakłady produkcyjne – wraz z unowocześnieniem logistyki wzrósł również popyt na modernizację technologii. W pomieszczeniach zamkniętych idealnie sprawdzi się wykorzystywanie akumulatorowych wózków widłowych. Dlatego też, wózki akumulatorowe cieszą się dużą popularnością we wszelkiego rodzaju fabrykach, magazynach czy też dużych zakładach produkcyjnych. Dużą zaletą tych wózków jest łatwość w poruszaniu się nawet po małych płaszczyznach. W magazynach, a także przedsiębiorstwach produkcyjnych, wykorzystuje się między innymi wózki widłowe czołowe, wózki podnośnikowe, wózki unoszące oraz wózki wysokiego składowania. Odgrywają one bowiem ważną rolę w procesie transportu asortymentu oraz składowania towaru na różnych wysokościach.

Oferta kursu

Kurs na ładowarki teleskopowe powstał z myślą o osobach, które chciałyby uzyskać niezbędne uprawnienia do pracy na stanowisku operatora urządzeń tego typu, a także dla osób chcących wzbogacić swoją wiedzę. Celem kursu jest przekazanie kursantom wiedzy praktycznej oraz teoretycznej w zakresie obsługi urządzeń w kategorii pierwszej WJO. Celem kursu jest również odpowiednie przygotowanie przez naszą wyspecjalizowaną kadrę do egzaminu, którym kończy się nasz kurs. Podczas kursu zdobędziesz wiedzę z zakresu typów urządzeń i ich budowy, dozoru technicznego, czynności operatora urządzenia przed, w trakcie i po zakończeniu zadania, podstaw ładunkoznawstwa, dodatkowego osprzęt urządzenia, budowy i eksploatacji butli gazowych oraz BHP na stanowisku pracy. Aby zdobyć odpowiednie uprawnienia należy ukończyć kurs, a następnie zdać egzamin przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Po zdaniu egzaminu kursant otrzymuje odpowiednie zaświadczenie i uprawnienia do pracy na stanowisku operatora ładowarek teleskopowych. Uprawnienia są  honorowane na terenie całej Polski oraz krajów UE. Aby przystąpić do kursu należy mieć ukończone 18 lat, posiadać wykształcenie minimum podstawowe oraz nie mieć przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku operatora ładowarek teleskopowych.