Spawanie – czym jest i jakie są metody?

Spawanie nie jest codzienną czynnością dla większości osób. Na pewno słyszały o niej kiedyś, tylko czy na pewno pamiętają co dokładnie dzieje się, kiedy coś jest spawane?

Chodzi o łączenie ze sobą części. Żeby to dobrze zrozumieć, od zera, trzeba zacząć od czegoś prostszego. Najpierw, najzwyklejszy klej w sztyfcie – kilka złotych w pierwszym lepszym sklepie, otwieramy zatyczkę, chwytamy dłonią za sztyft, smarujemy dwie kartki, łączymy je ze sobą, klej wysycha, kartki są złączone. Wszyscy o tym wiedzą. Taka zasada łączenia utrzymuje się w kolejnych stopniach zaawansowania.

Osoby, które lubią rękodzieło, będą używać większej ilości zróżnicowanych materiałów, nie tylko papieru. Potrzebują bardziej trwałego połączenia cięższych materiałów niż papier. Używają wtedy gorącego kleju. Do niego potrzebują “pistoletu”, który po podłączeniu do prądu rozgrzewa się do dwustu stopni Celsjusza. Przy pracy z wysokimi temperaturami trzeba zachować bezpieczne warunki oraz szczególną ostrożność. Wkłady do pistoletu, to zastygnięty gorący klej, który po ociepleniu, rozpływa się. Tak samo jak lód, który topnieje, kiedy jest ciepło, klej przejdzie do stanu ciekłego. Wtedy łączymy ze sobą dwie części, klej zastyga. Jednak zastygnięty klej może odpaść po pewnym czasie, a części nie trzymać się. W przypadku prostych, lekkich rzeczy to się nie zdarza. Ale czasami ludzie używają cięższych materiałów.

Niektórzy używają lepszego kleju, niektórzy mają nawet w domu lutownicę. Lutownica rozgrzewa się do temperatury trzystu pięćdziesięciu stopni. Jako spoiwa używa specjalnych mieszanek metali (stopów), które można rozpuścić w warunkach domowych. Które muszą być bezpieczne oraz z zachowaniem szczególnej ostrożności przy tak wysokiej temperaturze oraz wykorzystywanych materiałach. Najczęstszymi wykorzystywanymi są stopy cyny, ponieważ rozpuszcza się ona w najniższej temperaturze. Metal jest trwałym materiałem w stanie stałym, nie deformuje się z taką łatwością, jak klej.

Spawanie jest metodą łączenia wykorzystywaną głównie przy elementach budowy – maszyn oraz budynków. Temperatury osiągane przez spawarki wynoszą do czterystu stopni Celsjusza. Nie da się kontrolować ich w warunkach domowych oraz bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu ochronnego – rękawic, butów, hełmu itd. Konieczne jest również profesjonalne szkolenie BHP oraz używania sprzętu. W spawaniu można dodatkowo wykorzystywać spoiwa, ale głównie ze względu na tak wysokie osiągane temperatury, łączone metalowe części stapiają się ze sobą. W przypadku zastosowania metalowych elementów w budowie, spawanie jest najbardziej trwałą metodą łączenia, ponieważ zachowuje formę oraz elastyczność oryginalnych części. W przypadku wymagania bardzo dużej ilości energii do osiągnięcia tak wysokich temperatur do spawania, rodzaje spawania różnią się od siebie również ze względu na sposób dostarczania tej energii. Występują spawarki zasilane gazami chemicznymi (obojętnymi i aktywnymi), łukami elektrycznymi (również wytworzone za pomocą elektrody wolframowej).